LED lemputės ir jų privalumai

LED lemputes

Šiuo metu dažniausiai naudojamos lemputės yra kaitrinės, liuminiscencinės ar LED. Pastaroji lempučių rūšis dažnai yra giriama palyginus su prieš tai minėtomis. Taigi, kokie yra tie jų privalumai?

Vartotojams yra svarbu, kad jų nusipirktos lemputės veiktų ilgai ir skleistų nenutrūkstamą šviesą. Būtent tuo ir pasižymi LED lemputės. Palyginus su kitais dirbtinių šviesų šaltiniais (kaitrinėmis, liuminescencinėmis lemputėmis) jos turi vieną ilgiausių veikimo trukmių. Jos gali šviesti iki 50000 valandų,o įjungti ir išjungti galima daugiau nei 100000 kartų. Jas rekomenduojama keisti tik tada, kai šviesos srautas sumažėja iki 70 proc., nes jos galutinai neperdega.

Šviesos kokybė yra matuojama spalvų atgavos rodikliu, tai yra, kaip lemputė gali atkurti spalvas. Kuo geresnė lemputė, tuo arčiau šis rodiklis yra prie šimto, kurį turi tik kaitinamosios ar halogeninės lempos. LED lempučių spalvos atgavos rodiklis taip pat pakankamai aukštas – paprastai būna apie 80.

Žmonės geriausiai yra prisitaikę prie natūralios šviesos, todėl svarbu, kad dirbtinio apšvietimo spalvinė temperatūra būtų kuo panašesnė. Geriausios vertės yra šaltai balta šviesa (4500 – 6500K), neutrali balta šviesa (3000 – 4500K), šiltai balta šviesa (2200 – 3000K). LED lempučių spalvinė temperatūra įskaitoma į šaltai baltą šviesą.

Lyginant su kaitrinėmis, LED lemputės skleidžia nedaug šilumos į išorę. Taip yra dėl jų didelės energijos dalies atidavimo šviesos skleidimui (iki 90 proc.). Todėl tokios lemputės yra laikomos taupiausiomis. Taip pat, lempučių viduje nėra gyvsidabrio, todėl sudužusios lemputės nekenkia žmonėms. Tokios lemputės neskleidžia ultravioletinių, infraraudonųjų spindulių, radijo trikdžių, o šviesa sklinda tolygiai – nepulsuoja.

Kalbant apie jų pritaikomumą, šios lemputės gali veikti temperatūroje tarp -45 šalčio ir +40 karščio. Kad lemputės būtų apsaugotos nuo drėgmės ar kitokios neigiamo aplinkos poveikio, jų moduliai padengiami klijais. Nėra stiklinių dalių, o konstrukcija tvirta, todėl jie yra atsparūs smūgiams. Sulūžusius jų modulius galima net perdirbti ir naudoti naujose lemputėse. Jų turimi šviesos diodai išlaiko atsparumą vandeniui, todėl lemputes galima naudoti vonios kambaryje. Dėl to, kad lemputės neturi vibracijos, jas galima pritaikyti ir judančiuose objektuose, pavyzdžiui, automobiliuose.

Taigi LED lemputės turi pakankamai daug privalumų, kurie skatina žmones jas naudoti. Svarbiausios iš turimų teigiamų savybių yra jų ilgaamžiškumas, pritaikomumas, taupumas bei natūralios šviesos sukūrimas.